Gátlásos, lámpalázas és szégyenlős gyermek kezelése
Most (újra) egy olyan témáról (a szégyenlős gyermek) lesz szó, amely sok embert érinthet, és amelyre egy kedves olvasó hívta fel a figyelmemet. Köszönet neki érte!
Egy kicsit leveleztünk ezzel az olvasóval, aki többek között tinédzserkora óta küzd pániktünetekkel, legalábbis annak diagnosztizált jelenséggel. (Hogy miért írom így, majd később elmagyarázom.) Azt írta, hogy a társas élete leromlott. Sokszor a boltba sem mer elmenni, vagy csak kísérettel. Folyton előjönnek alaptalan félelmei. Pl. idegenek előtti beszéddel vagy írással kapcsolatban, hivatalos ügyintézésnél, beszámoló tartásánál, telefonálásnál.

Megkérdeztem tőle, hogy mit gondol, mi lehet ennek a zavarának a gyökere. Azt gyanítja, hogy az, hogy nagyon félénk, gátlásos, szégyenlős gyermek volt… A szülei pedig úgy próbálták ezt “kinevelni” belőle, hogy rászóltak és megpofozták… Hogy ne legyen már ilyen “béna”, “muja”. Mert sokszor a szomszédoknak, rokonoknak sem mert szólni vagy köszönni, és ez a szüleinek nem tetszett… És más dolgok miatt is sok szapulást kapott a szüleitől…
Szégyenlős gyermek? Nem erőszakkal kell kezelni!
Azt tudnod kell, hogy a rendszeres szapulás és dorgálás, a lelki terror nem célravezető szülői viselkedés, ha a gyerek szégyellősségét szeretnénk oldani… A szülői szellemi-lelki-testi verés csak nagyon kevés esetben megoldás, mert csak még nagyobb stresszt és szorongást idéz elő a félénk gyerekben! És hogy mi a célravezető módja annak, hogy egy szégyellős és lámpalázas gyereket oldjunk?
Szégyenlős gyermek: időre és türelemre van szüksége
Véleményem szerint, például ha idegen helyre megyünk, és a gyerekünk lámpalázas lesz, akkor gondolhatunk arra, ami az igazság. Egy gyereknek a felnőtteknél több időre van szüksége, míg megszokja az új helyet. Mikro-elektromágneses energetikailag alkalmazkodnia kell hozzá! Tehát a szülő várjon, míg a gyerek feloldódik. A lányomnál ez bevált: ha rokonlátogatáskor megérkezés után erőltetem, hogy moströgtöndeazonnal puszild meg a nagymamát, akkor mögém bújik és ellenszegül. De ha kap tőlem fél órát, és bízom benne hogy lesz ez jobb, akkor egy idő után feloldódik és önszántából megy a nagymamának puszit adni!
Szégyenlős gyermek: pánik vagy fóbia?

És most már azt is elárulom, hogy ha valakiből a fent leírt helyzetek hozzák elő a kóros rosszullétet, az nem feltétlenül krónikus pánik. Sokkal inkább szociális fóbia! A kettő között az az egyik fő különbség, hogy a pánik előreláthatatlan alkalmakkor tör rá az emberre, a fóbia pedig mindig valamihez köthető: tárgyhoz, állathoz, élethelyzethez, és egyszerűbb is stresszoldó kezeléssel >>> feloldani.
Milyen módokon enyhítheted magadon a szociális fóbia tüneteit? Például:
- Többször elmeditálhatsz azon, hogy milyen érzés lett volna neked, ha a szüleid nem dorgáltak volna a szégyenlősséged miatt, hanem adtak volna neked feloldódásra időt. Ez elég nehéz lehet, ha nincs hozzá mintád. (Elárulok egy dolgot: a most készülő könyvem témája az lesz, hogy milyen a stresszelő, szorongásgeneráló és milyen a szorongásoldó szülő, az ő viselkedése… hogy el tudd képzelni magadnak!)
- Humorral kifigurázhatod a helyzetet. Konkrét tapasztalatok, minta nélkül ez sem lehet egyszerű, ennek a támogatására is lesz könyvünk >>> a későbbiekben.
- Új helyzetekben mindig adj magadnak időt a feloldódáshoz. “Éles” bevetések előtt pedig akár többször is térképezd fel a helyet.
- Előadások tartása esetén MINDIG használj “mankót”, puskát, jegyzetet. Amit az iskolában a fejünkbe plántáltak, hogy mindent fejből kell vágni dolgozatíráskor, el lehet felejteni, mert egészségtelen szemlélet.
-
A szégyenlős gyermek védangyala (freeimages / golden-statue-860043-m) Szorult helyzetekben “intézz” magadnak valamilyen védelmet. Ezeknek a lehetőségeiről részletesen írtam a “Hogyan dobj vissza kenyérrel?” című könyvben >>>. Például, ha mész az utcán és elfog a félelem, magad köré képzelsz egy sárkányt, ami megvéd. Vagy ha beszámolót kell tartani valahol, akkor hívsz angyali támogatást és a hallgatóság elé képzelsz egy vastag üveglapot.
- Hosszabb távon pedig célszerű valahogy feloldanod az érzelmi blokkjaidat, erre a stresszoldó kezelés >>> kiváló.
- És még sok más személyre szabott módszer lehet rá.
Szia. Titi.teljes mértékben felismertem magam a leveledben, nagyo nagyon!!!!! igaz!!!! és tanulságos. kösy hogy megkaphatam tőled! szép napot neked.Üdv.Katy.
Nagyon várom az új könyvedet,
mikor lesz kész!!!
Sarah,
köszönöm az érdeklődést az új könyv iránt, remélem, 2-3 hónapon belül sikerül befejeznem. Jelenleg kb. a 2/3-ánál tartok, de még sok munka van vele. 🙂
Szia Titi,
Igaziból én már régebb óta gyanítom, hogy szociális fóbiám van, de még csak most jutottam el ehhez a cikkhez (nem véletlenül; olyan “visszaigazolást” szerettem volna találni, amit Te írtál). Nekem ötéves korom óta vannak meg ezek a tünetek, és sajnos a mai napig nem múltak el, csak most már kevésbé hősiesen viselem, mint kislánykoromban. Azt szeretném kérdezni, hogy ha kitartóan kezelem magam ÉFT-vel, ezen is tudok segíteni? Úgy értem, azon kívül, hogy a rossz emlékeimet semlegesítem, esetleg válhat belőlem a későbbiekben társasági(bb) ember?
Nagyon köszönöm, és várom én is az új könyvedet. Tündi
Szia Tündi,
A válaszom: igen, az ÉFT kitartó és következetes alkalmazása kiváló arra, hogy egyre enyhébbé tedd és a végén meg is szüntesd a szociális fóbiát.
A könyvem sajnos még a Holdban van, mert mialatt készült, fontosabb ötleteim támadtak, például a munkahelytaláló tréning. Mert először oldjuk meg a legégetőbb témákat, azaz mindenkinek legyen munkája, oltsunk tüzet, aztán majd lehet merengeni a gyerekkoron…
Szia!
Egy kis segitseget szeretnek kerni toled ha lehetseges. Harom gyermekem kozul a legnagyobbik a 6 eves lanyom. Vele van egy olyan kis problema, hogy barmilyen szereplesrol van szo nem tudja megcsinalni mert mindig sir, pedig nagyon vagyik ra hogy megcsinalhassa.
Peldaul: Anyak napjan nagyon vagyott arra hogy szerepelhessen a musorban es kapjon egy kis szerepet es mar mindenki kapott csak O nem. Ezert kicsit szomoru volt, majd megkertuk az Ovonenit, hogy mindegy milyen szerepet ad neki egy egy mondatos szerep is jo lenne mert nagyon vagyik ra a gyerek. Meg is kapta ra a lehetoseget, mondanom sem kell hogy kivulrol tudta az egesz szoveget de mindenkiet es amikor eljott az eloadas mar engem meglatott es sirvafakadt es nem is tudta elmondani a szoveget csak zokogott. Vagy egy masik eset: Neki kellett volna vinnie a keresztet a kapolnaba, nagyon varta mar kerdezte tolem mennyit kell meg aludni, teljesen fel volt dobodva es meg azt is mondta hogy nem fog am sirni, mire en meg se fordult ilyesmi a fejemben hiszen te mar nagylany vagy. Eljott tehat a varva vart nap jott az ovoneni hogy viszi Norikat magaval es Nori egy 5 perc mulva odajott hozzam atkarolta akezemet es elkezdett zokogni. Ovono mondta hogy semmi baj majd kinovi. Viszont utanna nagyon le volt lombozva.
Az a kerdesem mit tehetnek, hogy ilyen szituaciokba tudjon elerni egy kis sikert ami megdobhatna az onbizalmat vagy egyaltalan mit tegyek? Nagyon tanacstalan vagyok. Sajnos ledorgalni nem akarom ezert mar azt is megbantam hogy mondtam neki egyszer, hogy nekem ne sirjon ha az oviban nem biznak ra szerepet,, mert pont e miatt ami tortent lehet azert nem bizzak meg ilyen dolgokkal.
Sajnos a nagyszulok foleg a nagymama O mindig ugy finoman szegeny lanyomban lelkiismeretfurdalast csinal hogy hat nagyot csalodtam benned meg ilyen hulye szoveg. A ferjemmel mar sokszor helyreigazitottuk de mindhiaba.
Kerem segitsen nekem!
Kerdeztem tole mindig mi a baj es most egyszer azt mondta nekem hogy szegyenlos es azert sirt es mondtam neki hogy zarjon ki mindenkit es csak azokat a szemelyeket kepzelje oda az adott helyzetben akik elott nem szegyenlos es akkor biztos menni fog a dolog. Nem tudom hatasos lesz e azt mondta legkozelebb megprobalja. Nagyon szeretnem ha sikerulne neki, mert felek hogy feladja, hogy neki sosem sikerul.
Kerem megegyszer segitsen nekem!!!
Egy aggodo anyuka.
Kedves Andi,
Köszönöm a bizalmadat.
Az a módszer elsősegélyként nagyon hasznos lehet, hogy a lyányka “zarjon ki mindenkit es csak azokat a szemelyeket kepzelje oda az adott helyzetben akik elott nem szegyenlos”. Itt lehetne keresni és találni valamilyen biztonságot nyújtó érzést vagy emléket is, amire gondolhat, ha szereplős helyzetbe kerül.
És én a szülő helyében még valamilyen mikro-elektromágneses energiakezelő módszerrel (mondjuk ÉFT-vel) kitisztítanám magamból és kislányból a nagymama önbizalomromboló megjegyzései (“hat nagyot csalodtam benned”) által okozott sokkot. Mivel egy ilyen megjegyzés traumát okoz a kisgyerekben, elakad a mikro-elektromágneses energiarendszerében az életerő áralmása, amit célszerű újraindítani.
Meg lehet a kislánytól kérdezni azt is, hogy szerinte mire lenne szüksége ahhoz, hogy tudjon szerepelni?
Az a félelem pedig, hogy neki sose sikerül, szintén a sokktól van, és szerencsére mikro-elektromágneses energiakezeléssel (pl. ÉFT-vel) némi munkával szintén megoldható, így emiatt nem kell aggódni.
Oldódást kívánok,
Titi
Kedves Titi!
Nagyon szepen koszonom a gyors valaszodat es segitsegedet. Meg egy dolog lenne tudom buta kerdes, de hogyan lehetne talalni egy energiagyogyaszt vagy hogyan mukodik ez mert en ezzel a dologgal most talalkoztam legeloszor, vagy mi ennek az utja modja?
Hol talalok en olyasvalakit Debrecenben aki ezzel foglalkozik?
Segitsegedet elore is koszonom!
Andi
Kedves Andi,
Debreceni oldódni vágyóknak alapban háromfajta lehetőségük van nálam.
1. önálló munka az ÉFT kézikönyv alapján (neten rákereshető, vagy innen kiindulva fellelhető):
http://www.lelkirendrakas.hu/konzultacio/mi-is-az-az-eft/
2. Ha valami nem megy, és/vagy kérdések vannak, és ismered a Skype-ot, akkor Skype-os hozzájárulás, amit én is tudok nyújtani:
http://www.lelkirendrakas.hu/konzultacio/stresszoldo-kezeles/
3. Személyes hozzájárulás: Debrecenben lakik egy ÉFT-s kolléganőm, Urszné Papp Judit:
http://www.segitek.hu/alternativ_gyogymod___eft/debrecen/urszne_papp_judit___eft_terapeuta_9639
(ha őt választod, mondd, hogy én küldtelek).
Köszönöm a bizalmat, oldódást kívánok,
Titi
Kedves Titi!
Koszi szepen!
Andi